+90 532 545 30 48 info@turkyachtassist.com

Bilgilendirme

90’lı yıllarda Türkiye’den yola çıkarak dünya turu yapmak imkânsızdı. Fakat biri bunu başardı. Sadun Boro’nun ilham veren serüvenine davetlisiniz…

Aras Yetiş

Yolculuk ve bir geleneğin başlangıcı
İLK MAVİ YOLCULUK

Balıkçı hayalini gerçekleştirmek, dostlarını ağırlamak üzeredir ancak bir engel vardır; ulaşım. Çözüm bulunur; Balıkçı ve can dostu, süngerci ve ahtapot avcısı Paluko ilk mavi yolcularını toplamak üzere yelkenlileriyle İzmir’e giderler. Keyifli bir ekip hazırdır: Sabahattin Eyüboğlu, Bedri Rahmi Eyüboğlu, Sabahattin Ali, şair Fuad Ömer Keskinoğlu, Erol Güney, onun çocukluk arkadaşı Benya, Necati Cumalı…Ve mavileri avucunun içi gibi bilen Halikarnas Balıkçısı… Balıkçı ve dostları, çıktıkları keşif gezilerinde, birçoğu karadan ulaşılması imkansız, sahipsiz koylar keşfederler, daha önce hiç dikkat çekmemiş arkeolojik kalıntıları araştırırlar, Batı Anadolu’nun köklü tarihi ve geçmişi hakkında araştırmalar yaparlar, deniz kültürüyle tanışırlar. Mavi yolculuğun ruhuna yakışır bir yaşam tarzı benimserler. İzmir’den Gökova’ya yapılan bu ilk keşif gezisinin gelenekleri diğerlerine temel olur. Peynir, su, İstanköy peksimeti ve balık avlamak için yem depolamadan yola çıkılmaz, yolculukta gazete okunmaz, radyo dinlenmez, güvertede yatılır, balık avlanır… Bir taraftan mavi yolculuğun temelleri atılırken, bir taraftan da üretim durmaz, bu yolculuklardan şiirler, romanlar, antik kentler üzerine yazılar çıkar. Mesela, Bedri Rahmi Eyüboğlu’nun teknede yazdığı “Paluko’nun Yelkeni” şiiri…

ROTAMIZI BELIRLEYELIM

İlk defa mavi yolculuk deneyimi yaşayacaksanız, pek çok kriter ve seçeneğiniz var. Bu Rota seçenekleri arasında ilk deneyim yaşanacaksa size en uygun olan Göcek ve Koyları olacaktır Marmaris’i düşünürseniz Datça, Bodrum, Gökova rotalarını seçebilirsiniz. Marmaris- Fethiye, Fethiye- Göcek, Fethiye- Kaş veya Göcek- Kaş da yine çok tercih edilen mavi yolculuk rotaları arasındadır. Eğer vize almanız kolaysa veya Schengen vizeniz varsa Yunan Adaları da mavi yolculuk seyahatiniz için eşsiz bir seçim olacaktır. Unutmamanız gereken Yunan Adalarına giriş yaparken Türkiye Cumhuriyeti Vatandaşları için Pasaportların da  vurulmuş bir K.K.T.C. vizesi olmaması gerekmektedir

YANINIZA ALMANIZ GEREKENLER

Tatilinizi planlarken en önemli unsur tabi ki eksiksiz bavul hazırlamaktır hiç şüphesiz

 • Alışık olduğunuz tatil bavullarınızı unutun. Bu kez bavulunuzda giymeyeceğiniz elbiseler yerine çeşit çeşit mayo ve bikini alın.
 • Tatilinizin  büyük bir bölümünü teknede geçireceğiniz için sadece karaya çıktığınızda ihtiyaç duyacağınız rahat bir ayakkabı ve birkaç parça şort, tişört ya da elbise almanız yeterli.
 • Tatilin en keyifli yanı, bol fotoğraf çekmektir! Anılarınızı ölümsüzleştirmek için fotoğraf makinenizi almayı asla unutmayın!
 • Güvertede bavul sorunuyla karşılaşmak istemiyorsanız çok büyük bavullar tercih etmeyin, hatta mümkünse sert köşeli ve Polykarbon valizler tercih etmemeniz kabininizde yer kazanmanızı sağlayacaktır. Deniz havlusu, mayo, güneş kremleri ve bir iki parça kıyafet yeterli olacaktır.
 • Kitap okumak için vakit bulamıyorum diye yakınanlardansanız, mavi yolculuk bunun için en iyi fırsat. Yanınıza bol bol kitap alın.
 • Yazı yazma alışkanlığınız varsa defterinizi yanınızdan eksik etmeyin. Emin olun, bu tur size unutamayacağınız deneyimler yaşatacak.
 • Ve en önemlisi varsa rutin kullanımda olduğunuz ilaçların tatil süresince yetecek dozun bir miktar yedekli fazlası ile kendinizde bildiğiniz alerjenlere karşı tedbir olabilecek ilaçların yanınızda olmasında fayda vardır

Tüm gün teknede denize girip güneşlenerek sıkılacağınızı düşünüyorsanız yanılıyorsunuz. Çünkü Yeşil ile Mavinin ahengi Bölgenin tarihi dokusu ve enfes lezzetler bir sonra ki tatilin rotasını daha şimdiden düşünmenize sebep olacaktır

Teknede konakladığınız süre boyunca;

 • Su eğlencelerinden faydalanabilir
 • Su altı ve su üstü sınırsız fotoğraf çekip, anılarınızı çoğaltabilir
 • Sabah güneşlendiğiniz teknenizi, akşam vakti eğlenceli bir bara çevirip, sabahın ilk ışıklarına kadar dans edebilir
 • Sabah ya da akşam canınız ne zaman isterse yüzebilir
 • Tüm masa oyunlarını oynayabilir (Tavla, okey, kağıt oyunları vs.)
 • Kano deneyimi yaşayabilir
 • Balık tutabilir
 • Arkeolojik gezilerle doğayı yeniden keşfedebilirsiniz.

Teknolojiden uzak duramayanlara…

Şahane bir mavi yolculuk tatilindesiniz ve yine de teknolojiden uzak duramıyorsanız, dert etmeyin. Denizin ortasındasınız diye internet ve telefonsuz kalmayacaksınız. Hemen hemen tüm koylarda gsm operatörlerinin kapsama alanında olabiliyorsunuz.TEKNEDE YAŞAM

Tekne, özellikle küçük çocuklar için tehlikelerle doludur. Küpeşteye elle bile ulaşmasını sağlayacak yükseltileri ortadan kaldırmanız güvenlik açısından çok önemli. Bütün önlemleri almış olsanız bile, çocuğunuzu asla gözünüzün önünden ayırmayın. Tekne veya gemide tuvaletlerin tıkanma olasılığı yüksek olduğundan tuvalet kağıdının bile çöp kovasına atılması gerekir. Aksi durumlarda konforunuz un azalmasına sebebiyet verecek arızalar gerçekleşebilir.

Deniz sonrası minderlerde güneşlenmeden önce ya duş alın ya da havlu serin. Havlu serilmeden minderlerde yatmak hijyen açsından da sağlıklı değildir.

Kamarada herhangi bir yaptırım olmasa bile asla sigara içmeyin. Bu tekne kültürüne tamamen aykırı ve hoş karşılanmayan bir durumdur.

Dolap ve çekmece kapaklarını asla açık bırakmayın.

Tekne demir atmadan asla denize atlamayın.

En önemlisi denize asla çöp atmayın.

Kaplamalara şarap, meyve suyu gibi içecekler döktüğünüzde hemen silin, aksi halde genelde teak olan kaplamalar sıvıyı hemen içine çeker ve lekenin çıkması imkansızlaşır.

YAT KİRALARKEN DİKKAT ETMENİZ GEREKENLER

En önemlisi tatilinizin analizini doğru yapın. Nereye Ne zaman ve Kiminle tatil yapacaksınız bunun belirlenmesi kuşkusuz iyi bir tatil yapmanın en önemli çıkış noktasıdır.

 Bu konuda en çok dikkat etmeniz gereken konu, tekneyi kiminle paylaşacağınız. Yani ekip çok önemlidir. Sonuçta 1 haftalık bir süreci 24 saat belirli bir metrekarenin içinde istemediğiniz koşullara mahal verebilecek bir ekip arkadaşı herkesin en son istediğidir.

Nasıl bir tekne kiralayacağınız da sıra. Büyük, küçük, motor yat, yelkenli, gulet… Seçenek çok! Eğer yelken yapmaktan hoşlanıyorsanız elbette ki bir gulet veya motorsailer seçiminiz olacaktır. Biraz daha rahatınıza düşkünseniz motor yatı tercih etmeniz gerekecektir. Büyüklüğüne, hem bütçenize hem de ekip sayınıza göre karar verebilirsiniz.

ERKEN REZERVASYON

Mavi yolculuğa çıkmaya karar verdikten sonra bilmemiz gereken en önemli şey tekne kiralamanın otel odası kiralamaktan farklı olduğudur. Kiralamak istediğiniz tekne isterseniz bir Gulet isterseniz Mototyat olsun kendine özgü bir konfora sahiptir ve tektir. İstediğiniz tekneyi geç kalmadan seçebilmek hem de bunu avantaja dönüştürmek için Erken Rezervasyon çok önemlidir.

Tekne Kiralama Koşulları

Tekne Kiralama sürecinde ihtiyaçlarınız gözetilerek en uygun seçimde sizlere yardımcı olunarak Doğru tekne ve rotanız belirlenmesi ile kumanya, tekneye ulaşımınız gibi em ince detaylarında birlikte netleştirilmesinden sonra bir bütün haline getirilen Tatil Programınız bir sözleşme ile tarafınıza iletilir. Rezervasyon işlemi Sözleşme bedelinin en az % 50 sinin aşağıda belirttiğimiz banka hesabımıza yatırılması ile tamamlanmış olur


Tekne kiralama rezervasyon iptali:

Tekne kiralamalarda rezervasyon iptali aşağıdaki koşullar dikkate alınarak yapılabilir.

1.    Tur tarihinden 90 gün öncesine kadar yapılacak iptallerde de tur bedelinin % 20 si kesilerek iptal işlemi gerçekleşir

2.    Tur tarihinden 60 gün öncesi yapılan iptallerde tur bedelinin % 30 u kesilerek iptal işlemi gerçekleşir.

3.    Tur tarihine 14 gün kala yapılan iptallerde tur bedelinin tamamı talep edilir.

      4,    Tur iptallerinde, geri ödeme; iptal tarihinden sonra 30 gün içerisinde yapılır.

Yükümlülüklerimiz:

YACT 2 ME olarak sunacağımız servis garantisi, kaliteli hizmet yükümlülükleri doğrultusundadır. YACT 2 ME olarak onaylanan rezervasyonlar ve yapılan sözleşmeler Türk Yasaları doğrultusunda belirlenen anlaşma ve koşulları dikkate alarak gerçekleştirilmiştir. Sunulacak hizmetin firmamız dışında herhangi bir sebeple ( tekne arızası, hava muhalefeti v.s ) verilememesi durumunda YACT 2 ME 24 saat içerisinde aynı kalite ve konfora sahip emsal bir tekne ile tatilinize devam etme imkanı sunmakla yükümlüdür.

Kullandığımız tüm tekneler sigorta kapsamı altındadır. Siz değerli misafirlerimizde bu yapılan sigortalarda 3. şahıs kısmından faydalanabilmektesiniz. Fakat YACT 2 ME olarak biz; daha kapsamlı şahsi seyahat sigortasına sahip olmanızı tavsiye ederiz.

KİRA SÖZLEŞMESİ ÖRNEĞİ İÇİN TIKLAYINIZ.